Richard Sellers/Getty Images/Ideal Image
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στο EURO 2004 η Ελλάδα δεν έφτασε στην κορυφή επειδή ήταν τυχερή

Ναι, ήταν «θαύμα», αλλά η Εθνική Ελλάδος δεν ήταν απλά τυχερή για να φτάσει στην κορυφή της Ευρώπης.

Το Euro 2004 είναι για όλους μας κάτι το ξεχωριστό. Μια ιστορία που όσοι ζήσαμε, θα θυμόμαστε για πάντα με κάθε λεπτομέρεια. Πού ήμασταν, με ποιον, πώς πανηγυρίσαμε μετά. Είτε βρισκόσουν στην Πορτογαλία, είτε στην Αθήνα, θυμάσαι τα πάντα από εκείνο το έπος του Otto Rehhagel και την πορεία του «Πειρατικού». Αφού λοιπόν ολοκληρώσαμε την ανασκόπηση από το Euro 2000 και τα Χρυσά Γκολ των Γάλλων, ώρα για το «θαύμα» της Εθνικής Ελλάδος το 2004.

Από τα Χρυσά στα Ασημένια γκολ

AP Photo/Dusan Vranic

Η σημαντικότερη αλλαγή στο format μετά τις συνεχόμενες νίκες των Γάλλων στον «ξαφνικό θάνατο» στο προηγούμενο Euro, ήταν το «ασημένιο γκολ». Στο Euro της Πορτογαλίας, αν ένα παιχνίδι οδηγούνταν στην παράταση, τότε ο νικητής δεν κρινόταν στο πρώτο γκολ που θα σημειωνόταν.

Αντιθέτως, θα έπρεπε να τελειώσει το ημίχρονο της παράτασης στο οποίο μπήκε το γκολ, προκειμένου να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση. Έτσι, εκείνος που δεχόταν το γκολ, θα είχε μερικά λεπτά για να αντιδράσει.

Για παράδειγμα, στον προημιτελικό ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Αγγλία, ο Rui Costa έκανε το 2-1 στο 110ο λεπτό και ο Frank Lampard ισοφάρισε 5 λεπτά αργότερα για να στείλει το ματς στα πέναλτι. Στον μυθικό ημιτελικό της Ελλάδας κόντρα στην Τσεχία όμως, το γκολ του Τραϊανού Δέλλα δεν έμοιαζε «ασημένιο» αλλά «χρυσό» αφού σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης και οι Τσέχοι δεν είχαν χρόνο να αντιδράσουν.

Οι εκπλήξεις στους ομίλους

AP Photo/Frank Augstein

Στο Euro 2004 τρεις από τις πιο παραδοσιακές δυνάμεις του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, έμειναν εκτός διεκδίκησης από πολύ νωρίς. Η Ισπανία πληγώθηκε από την ισοπαλία με την Ελλάδα και την ήττα από την Πορτογαλία και έμεινε τρίτη στον όμιλο, η Ιταλία έμεινε σκανδαλωδώς εκτός, καθώς Δανοί και Σουηδοί έφεραν το μοναδικό αποτέλεσμα που δεν τη βόλευε (2-2) στην τρίτη αγωνιστική, ενώ οι Γερμανοί αποκλείστηκαν ως τρίτοι σε όμιλο με Τσεχία, Ολλανδία και Λετονία.

Αυτά τα αποτελέσματα είχαν ανοίξει τον δρόμο για μια έκπληξη στο Euro 2004, αλλά κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί κάτι τόσο ιστορικό. Η Ελλάδα άλλωστε θα έβρισκε μπροστά της μόνο μεγαθήρια μέχρι το τέλος.

Το «Πειρατικό» ξεκίνησε με την Πορτογαλία και τελείωσε με την Πορτογαλία

Το ταξίδι της ομάδας του Otto Rehhagel στο Euro του 2004 ήταν μία από τις σημαντικότερες πορείες που έχουμε δει ποτέ στα ευρωπαϊκά γήπεδα. Μόνο και μόνο η πρόκριση σε τελική φάση Euro μετά από 24 χρόνια ήταν σημαντική επιτυχία για την ελληνική ομάδα και η συμμετοχή της στην πρεμιέρα κόντρα στην οικοδέσποινα Πορτογαλία, έδινε ιδιαίτερη αίγλη στην ελληνική αποστολή.

Τελικά, η Ελλάδα δεν ήταν καλεσμένη ως κομπάρσος. Κέρδισε με τα γκολ των Γιώργου Καραγκούνη και Άγγελου Μπασινά την Πορτογαλία με 2-1, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ και άρχισε να κάνει όνειρα πρόκρισης στους «8». Αυτά ήταν τα πρώτα γκολ της εθνικής ομάδας σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης και φυσικά η πρώτη της νίκη.

Στα επόμενα παιχνίδια των ομίλων τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ πιο δύσκολα για την ελληνική ομάδα. Κόντρα στους Ισπανούς, τους οποίους είχε νικήσει στα προκριματικά, άντεξε στην πίεση και κατάφερε να πάρει μια ισοπαλία (1-1) που έμοιαζε «χρυσή», χάρη στο πρώτο γκολ του Άγγελου Χαριστέα στη διοργάνωση και την πασίγνωστη πλέον ασίστ του Βασίλη Τσιάρτα.

Μια ισοπαλία κόντρα στην ήδη αποκλεισμένη Ρωσία θα αρκούσε για την πρόκριση στα νοκ άουτ, όμως στο τελευταίο παιχνίδι των ομίλων όλα ξεκίνησαν λάθος. Η Εθνική Ελλάδος στο 17ο λεπτό έχανε με 2-0 και τελικά πήρε την πρόκριση στην ισοβαθμία, εξαιτίας του γκολ του Ζήση Βρύζα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ακολούθησαν οι προημιτελικοί, εκεί που η Εθνική Ομάδα είχε θεωρητικά το πιο δύσκολο έργο από όλους, αντιμετωπίζοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία. Στο γήπεδο Jose Alvalade η ομάδα του Otto Rehhagel τα έκανε όμως, όλα σωστά.

Περιόρισε τη Γαλλία και την άφησε ουσιαστικά να σουτάρει μακριά από την περιοχή και στο 65ο εκδήλωσε την τέλεια αντεπίθεση, με τον Θοδωρή Ζαγοράκη να κάνει απίθανη κούρσα από τα δεξιά και να βγάζει ασίστ για το κεφάλι του Άγγελου Χαριστέα. Το 1-0 έμεινε ως το τέλος και η Ελλάδα ήταν στα ημιτελικά.

Εκεί, αντιμετώπισε την πιο φορμαρισμένη ομάδα του τουρνουά, τη σπουδαία Τσεχία, των Petr Cech, Tomáš Rosický, Karel Poborský, Pavel Nedved, Jan Koller και Milan Baros. Η Τσεχία ήταν η μόνη ομάδα που μπόρεσε να διασπάσει με τόση επιτυχία την ελληνική άμυνα και να παράξει κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, παρά το γεγονός πως έχασε τον κάτοχο της Χρυσής Μπάλας Pavel Nedved με τραυματισμό στο πρώτο ημίχρονο.

Στην κανονική διάρκεια η Τσεχία είχε τις φάσεις της και η Ελλάδα άντεχε, όμως στην παράταση με τις πρώτες αλλαγές του Rehhagel, το σκηνικό άρχισε να αλλάζει. Η Ελλάδα άρχισε να απειλεί και εκείνη και στο τελευταίο λεπτό της παράτασης κέρδισε το πιο γνωστό κόρνερ στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ο Κώστας Βερνίκος από τη μετάδοση της ΕΡΤ ζήτησε «ένα γκολ τώρα», ο Βασίλης Τσιάρτας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τραϊανός Δέλλας, μας έστειλε στον τελικό της Λισαβόνας.

Η πορεία του «Πειρατικού» έμελλε να ολοκληρωθεί με τον ίδιο ακριβώς αντίπαλο με τον οποίο ξεκίνησε. Ο Τελικός Ελλάδα – Πορτογαλία στο Ντα Λουζ της Λισαβόνας ήταν το μεγαλύτερο παιχνίδι στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου και εκεί η Εθνική Ομάδα ήταν συνεπής στο ραντεβού με τον θρύλο της.

Δίχως να απειληθεί ουσιαστικά, η ελληνική ομάδα κέρδισε στα ίσια την Πορτογαλία εκτός έδρας και κατέκτησε το Euro 2004 κάνοντάς μας να πιστέψουμε στα θαύματα.

Στο 57ο λεπτό ο Άγγελος Μπασινάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Άγγελος Χαριστέας εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Ricardo για να γράψει το τελικό 1-0. Ο Cristiano Ronaldo έφυγε κλαμένος από το γήπεδο και όλος ο κόσμος υποκλίθηκε στην Εθνική Ομάδα του Otto Rehhagel για το μεγαλειώδες τουρνουά της.

20 χρόνια μετά, αυτή η μαγική πορεία συνεχίζει να μοιάζει με όνειρο και όλα τα μέλη εκείνης της αποστολής αποτελούν ζωντανούς θρύλους του ελληνικού ποδοσφαίρου.