Laurence Griffiths/Getty Images/Ideal Image
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στο Euro 2008 ξεκίνησε η ισπανική αυτοκρατορία

Το τίκι-τάκα άρχισε σιγά-σιγά να παίρνει εθνική υπόσταση και η Φούρια Ρόχα έγινε για δεύτερη φορά Πρωταθλήτρια Ευρώπης με τον Fernando Torres να πετυχαίνει ένα iconic γκολ στον τελικό.

Το Euro 2008 ακολούθησε το παράδειγμα του 2000 και διεξήχθη σε δύο κράτη, με τις γειτονικές Αυστρία και Ελβετία να αναλαμβάνουν τη διοργάνωση της τελικής φάσης και αν εξαιρέσουμε τις ατελείωτες βροχές και τα βρεγμένα τερέν, τα κατάφεραν αρκετά καλά. Μάλιστα, για τη συγκεκριμένη διοργάνωση είχε δηλώσει υποψηφιότητα και η Ελλάδα από κοινού με την Τουρκία, χωρίς φυσικά επιτυχία.

Αυστρία και Πολωνία συμμετείχαν για πρώτη φορά σε τελική φάση, ενώ η Ελλάδα με τον Otto Rehhagel ξανά στον πάγκο κατάφερε να προκριθεί σε δεύτερο συνεχόμενο Euro και τρίτο συνολικά στην ιστορία της. Η διοργάνωση έμεινε στην ιστορία τόσο για την κυριαρχία των Ισπανών, όσο και για την ελληνική αποκαθήλωση, καθώς η Εθνική Ομάδα μετά την πρωτιά στο Euro 2004, είχε τη χειρότερη επίδοση από όλες τις συμμετέχουσες στο Euro 2008, με 3 ήττες και συνολικά γκολ 1-5.

Όλο το Euro 2004 απογοήτευσε

© AP Photo/Thanassis Stavrakis

Βέβαια, δεν ήταν μόνο η Ελλάδα που είδε το άστρο της να σβήνει στο Euro της Αυστρίας και της Ελβετίας. Από τις ομάδες που έφτασαν στα ημιτελικά της προηγούμενης διοργάνωσης, μόνο η Πορτογαλία και η Ολλανδία προκρίθηκαν από τους ομίλους, για να αποκλειστούν και εκείνες στην πρώτη φάση των νοκ άουτ.

Η Ελλάδα έμεινε εκτός συνέχεια με τρεις ήττες από Σουηδία, Ρωσία και Ισπανία με τον Άγγελο Χαριστέα να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, στην ήττα με 1-2 κόντρα στην Ισπανία. Μάλιστα αμέσως μετά τον αποκλεισμό ακολούθησαν διενέξεις στα τηλεπαράθυρα και λαϊκά δικαστήρια, σε μια cult περίοδο της ελληνικής τηλεόρασης.

Η Τσεχία έμεινε επίσης εκτός από τη φάση των ομίλων, βλέποντας την Τουρκία να ανατρέπει το εις βάρος της 0-2 μέσα σε 15 λεπτά και να προκρίνεται στους «8», ενώ η Ολλανδία αποκλείστηκε από τη Ρωσία στα προημιτελικά.

Ταυτόχρονα, η Αγγλία δεν προκρίθηκε καν στην τελική φάση, ενώ η Γαλλία, η οποία είχε φτάσει στον τελικό του Μουντιάλ του 2006, έμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου της, αποσπώντας 1 βαθμό από Ολλανδία, Ιταλία και Ρουμανία.

Το Euro των εκπλήξεων και του Fatih Terim

© AP Photo/Frank Augstein

Οι δύο μεγάλες εκπλήξεις που σημειώθηκαν στα γήπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας ήταν εκείνες της Ρωσίας και της Τουρκίας που έφτασαν ως τα ημιτελικά της διοργάνωσης, ωστόσο η ιστορία των Τούρκων και της προπονητικής αναρχίας του Fatih Terim ήταν αυτή που ξεχώρισε.

Η Εθνική Τουρκίας από το πρώτο παιχνίδι ως και τα προημιτελικά δεχόταν πρώτη γκολ και όμως κατάφερνε να συνεχίζει να σοκάρει τον κόσμο. Ηττήθηκε με 2-0 από την Πορτογαλία στο πρώτο παιχνίδι των ομίλων και η συνέχεια είναι μια ιστορία ανατροπών και υπερβάσεων. Γύρισε στο 92ο λεπτό το 1-0 της Ελβετίας και είδε τον Nihat να σκοράρει στο 87 και στο 89 για να γυρίσει σε 3-2 το τελευταίο παιχνίδι των ομίλων κόντρα στην Τσεχία και να προκριθεί.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στα προημιτελικά η Τουρκία το έκανε ξανά, με ακόμη πιο εμφατικό τρόπο. Δέχθηκε γκολ στο 119 της παράτασης από την Κροατία και ισοφάρισε στο 120+2 για να προκριθεί τελικά στα πέναλτι. Ο Fatih Terim έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να αλλάξει τη ροή των αγώνων και κατά διαβολική σύμπτωση, κάθε φορά έστελνε και διαφορετικό αντίπαλο στο καναβάτσο. Μέχρι να τον προδώσει το πεπρωμένο.

Στον ημιτελικό κόντρα στη Γερμανία, στο μοναδικό παιχνίδι που η Τουρκία προηγήθηκε στο σκορ, ο Terim έμελλε να ζήσει τον εφιάλτη από την ανάποδη. Ενώ λοιπόν η Τουρκία ισοφάρισε σε 2-2 στο 86ο λεπτό, εντέλει ο Philipp Lahm στο 90ο λεπτό την τιμώρησε και έστειλε τη Γερμανία ξανά στον τελικό μετά από 12 χρόνια.

Η Ισπανία έγινε νικήτρια στο Euro 2008

© AP Photo/Martin Meissner

Πριν αρχίσει να σαρώνει τα πάντα σε εθνικό επίπεδο, η Ισπανία είχε χρειαστεί να περάσει μια τεράστια περίοδο ξηρασίας. Ο τελευταίος τίτλος της ήταν το μακρινό 1964 και ο τελευταίος τελικός 20 χρόνια αργότερα. Μπορεί Ρεάλ και Μπαρτσελόνα να πρωταγωνιστούσαν, αλλά κάτι έλειπε από τη Φούρια Ρόχα. Κάτι που από το 2008 και μετά ήταν πάντα εκεί.

Οι Ισπανοί με τον Luis Aragones στον πάγκο και μια ομάδα γεμάτη σταρ κατέκτησαν το Euro 2008 αήττητοι. Καρδιοχτύπησαν ουσιαστικά μόνο στα προημιτελικά με την Ιταλία, όπου προκρίθηκαν στα πέναλτι και είχαν στη διάθεσή τους πέρα όλων των άλλων και τον πρώτο σκόρερ του τουρνουά, David Villa, τον οποίο δεν χρησιμοποίησαν στον τελικό.

Το all-star ρόστερ των Ισπανών περιελάμβανε μεταξύ άλλων τους: Iker Casillas, Carles Puyol, Sergio Ramos, Xavi, Andres Iniesta, Cesc Fabregas, David Silva και Fernando Torres.

Στον μεγάλο τελικό η Φούρια Ρόχα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ήλεγχε το ματς από το πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Fernando Torres με το υπέροχο τσίμπημά του είχε βάλει μπροστά την ομάδα του στο 33ο λεπτό. Το γκολ του El Nino θεωρείται πια ένα από τα πιο iconic των Euro και ήταν εκείνο που έδωσε το έναυσμα για την παντοκρατορία των Ισπανών, οι οποίοι κατέκτησαν στη συνέχεια Μουντιάλ και άλλο ένα Euro.