Shaun Botterill/Getty Images/Ideal Image
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στο Euro 2012 οι Ισπανοί δεν είχαν ξανά αντίπαλο

Στο Euro που διεξήχθη σε Πολωνία και Ουκρανία, οι Ισπανοί έκαναν το back to back με τρόπο εμφατικό.

Τι καλύτερο μπορείς να κάνεις όταν έχεις κατακτήσει αήττητος το προηγούμενο Euro; Να το κατακτήσεις ξανά αήττητος, έχοντας δεχθεί ένα μόλις γκολ σε όλο το τουρνουά και βάζοντας τέσσερα στον τελικό. Μπορεί να φαίνεται απίθανο, αλλά στο Euro 2012 στα γήπεδα της Πολωνίας και της Ουκρανίας, η Εθνική Ισπανίας το έκανε και αυτό και δύο χρόνια μετά το πρώτο της Παγκόσμιο Κύπελλο, κατέκτησε άλλο ένα Euro.

Αυτό ήταν και το τελευταίο τουρνουά που συμμετείχε η Εθνική Ελλάδας, η οποία μάλιστα σημείωσε μια εξαιρετική πορεία.

Το Euro 2012 έκλεισε τον κύκλο των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων με 16 ομάδες στην τελική φάση, καθώς από την επόμενη διοργάνωση προστέθηκαν άλλες 8. Διοργανώθηκε σε 8 διαφορετικές πόλεις, τέσσερις από κάθε χώρα και ο τελικός διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο του Κιέβου. Το τουρνουά σημείωσε ρεκόρ συνολικής -και μέσου όρου- προσέλευσης για όσα Euro είχαν παιχτεί μέχρι τότε με 1.440.896 εισιτήρια να κόβονται συνολικά.

Το τουρνουά των γκολ

© AP Photo/Matthias Schrader

Αν το Euro 2024 μας έχει εντυπωσιάσει όσον αφορά τα επιθετικά χαρακτηριστικά του, τότε αυτό που συνέβη 12 χρόνια πριν, ήταν το κάτι άλλο. Σε 31 παιχνίδια σημειώθηκαν συνολικά 76 γκολ (2.45 ανά παιχνίδι), ενώ χρειάστηκε να περάσουν 27 αγώνες για να δούμε κάποιο παιχνίδι να λήγει 0-0.

Αυτός ο αριθμός είναι φυσικά ρεκόρ για τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα. Ο πρώτος αγώνας που έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα ήταν ο τελευταίος προημιτελικός Αγγλία – Ιταλία με τη Σκουάντρα Ατζούρα να παίρνει την πρόκριση στα πέναλτι.

Το Euro που όλη η Ελλάδα αποθέωσε τον Γιώργο Καραγκούνη

© AP Photo/Sergey Ponomarev

Η Εθνική Ομάδα με τον Fernando Santos να έχει αντικαταστήσει στον πάγκο τον Otto Rehhagel προκρίθηκε στο Euro 2012 και έφτασε τις 4 συνολικά συμμετοχές στη διοργάνωση. Στον όμιλο σε Βαρσοβία και Βρότσλαβ αντιμετώπισε τις Πολωνία, Τσεχία και Ρωσία και χρειαζόταν μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στους Ρώσους για να προκριθεί στους «8».

Η Ελλάδα οκτώ χρόνια μετά το Euro 2004 έπαιξε και πάλι στην πρεμιέρα της διοργάνωσης κόντρα στην Πολωνία του Robert Lewandowski και απέσπασε ισοπαλία 1-1. Ήταν ένα από τα πιο επεισοδιακά παιχνίδια μας στη διοργάνωση, καθώς η Πολωνία προηγήθηκε στο 17ο λεπτό και όλα έμοιαζαν εφιαλτικά όταν ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αποβλήθηκε λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, η Ελλάδα βρήκε γκολ με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο 51ο λεπτό και 18 λεπτά αργότερα ο Wojciech Szczęsny έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε. Ο Γιώργος Καραγκούνης στο τελευταίο τουρνουά της καριέρας του αστόχησε και το ματς έμεινε στο 1-1.

Τέσσερις ημέρες αργότερα η Εθνική μας ηττήθηκε από την από την Τσεχία με 2-1 και την τελευταία αγωνιστική έψαχνε μόνο τη νίκη κόντρα στη Ρωσία. Σε εκείνο το παιχνίδι, είδαμε τον Γιώργο Καραγκούνη στο τελευταίο του ματς με το εθνόσημο να δίνει μια πραγματική παράσταση. Ο «Κάρα» ήταν συγκλονιστικός πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με σουτ από τη δεξιά πλευρά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αρχηγός της Εθνικής μας δέχθηκε μια ανύπαρκτη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να χάσει τον προημιτελικό. Η αντίδρασή του ήταν ακόμα πιο επική και παραμένει viral μέχρι σήμερα.

Στο κύκνειο άσμα της στο τουρνουά η Εθνική Ομάδα αντιμετώπισε τη Γερμανία σε μια εποχή ιδιαίτερα φορτισμένη λόγω των μνημονίων. Angela Merkel και Αντώνης Σαμαράς βρίσκονταν στο κοινό και η ελληνική ομάδα πάλεψε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 55ο λεπτό με τον Γιώργο Σαμαρά να σκοράρει, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς ηττήθηκε τελικά με 4-2.

Αυτή η Ισπανία δεν ήταν γήινη

Η Εθνική Ισπανίας το 2012 έγινε η μοναδική ομάδα στην ιστορία που κατακτά δύο συνεχόμενες φορές τη διοργάνωση και το επίτευγμά της γίνεται ακόμα πιο εντυπωσιακό αν σκεφτούμε ότι στο ενδιάμεσο έχει προηγηθεί και ένα Μουντιάλ.

Οι Ισπανοί έπαιξαν το πρώτο και το τελευταίο παιχνίδι της πορείας τους με αντίπαλο την Ιταλία, ενώ ο Di Natale στο πρώτο παιχνίδι ήταν και ο μοναδικός παίκτης που σκόραρε στην ισπανική άμυνα σε ολόκληρο το τουρνουά.

Προπονητής της Φούρια Ρόχα ήταν εκείνη τη χρονιά ο Vicente del Bosque και η ομάδα της Ισπανίας αποτελούνταν σε μεγάλο βαθμό από την ίδια φουρνιά που το σήκωσε και το 2008. Νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα ήταν ο Gerard Pique και ο David Silva.

Στην πορεία τους για τον τίτλο, οι Ισπανοί τα βρήκαν σκούρα κόντρα μόνο στην Πορτογαλία στα ημιτελικά, την οποία απέκλεισαν στη διαδικασία των πέναλτι. Πρώτος σκόρερ της στο τουρνουά ήταν ο Fernando Torres με τρία γκολ, ενώ από δύο πέτυχαν οι Xabi Alonso, Cesc Fabregas και David Silva.

Στον όμιλο, πέρα από την ισοπαλία με 1-1 με την Ιταλία, κέρδισαν με 4-0 την Ιρλανδία και με 1-0 την Κροατία. Στα νοκ άουτ οι Ισπανοί ήταν ως συνήθως σοβαροί, επικρατώντας με 2-0 της Γαλλίας στα προημιτελικά και φυσικά διασύροντας την Ιταλία στον τελικό του Κιέβου. Το τελικό σκορ έγραψε 4-0 με τους David Silva και Jordi Alba να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο και τους Fernando Torres και Juan Mata να γράφουν το τελικό σκορ. Αυτός ήταν και ο τελευταίος μεγάλος τίτλος για το ισπανικό ποδόσφαιρο σε εθνικό επίπεδο αντρών μέχρι σήμερα.